Bankalar Kredi Tahsis Ücreti Geri Alma | Kredi Çek | En Uygun Kredi veren bankalar | Kredi ve Finans haberleri
  • AMERIKAN DOLARI
    7,8728
    % -1,04
  • € EURO
    9,3891
    % -1,06
  • £ POUND
    10,5249
    % -1,30
  • ALTIN (TL/GR)
    457,72
    % -0,87
  • ÇEYREK ALTIN
    743,90
    % -1,14
  • 22 AYAR BILEZIK
    419,50
    % -1,52
  • BITCOIN
    131149,104
    % -13,20
  • BIST 100
    1.342,49
    % 1,28

Bankalardan Kredi Tahsis Ücreti Geri Alma

Bankalardan Kredi Tahsis Ücreti Geri Alma

Bankalardan Kredi Tahsis Ücreti Geri Alma

Tüketiciler kredi başvurusu yaptığı ve onaylandığı zaman krediyi kullanma sürecine geçerle. Bu süreçte kredi kullanırken kredi masrafları adı altında bir takım kredi masrafları ödersiniz. Bu masraflar çeşitli isimler altında toplanır. Ancak en çok tartışılan konu ise bu masrafların bankalar tarafından alınmasının yasal olup olmamasıdır.

Bunun için ise en çok gündem olan konu ise kredi tahsis ücretidir. Peki, kredi tahsil ücreti yasal mıdır? Kredi tahsis ücretin bankaların tüketicilerden masraf olarak aldığı ücrettir ve kredi tutarının on binde yirmi beşinden fazla olamaz. Bu tutara göre yasal olan kredi tahsis ücreti bu tutar üstünde ise kesinlikle olamaz.

Kredi Tahsis Ücreti Geri Alınabilir Mi?

Kredi tahsis ücreti 2014 yılında çıkarılan Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği, bankalara yasal olarak kredi tutarının on binde yirmi beşinden fazla olmamak şartıyla alınabileceğini söylemiştir. Bu nedenle kredinizden alınacak kredi tahsis ücreti bu tutarı geçemez. Bunun dışında iade talebi 2014 öncesi için geçerli olacaktır. Bunun için öncelikle kredi tahsis iade ücreti için bankaya yazılı olarak başvurmanız gereklidir. Daha sonra buradan bir sonuç elde edemezseniz yapmanız gereken diğer husus ise tüketici mahkemesine başvurmak olacaktır.

Kredi Tahsis Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Kredi tahsis ücreti konusu çoğu kez banka ile tüketiciyi karşı karşıya getirmişti. Bunun sonucu olarak da tüketici mahkemeleri bu konuda tüketicini yanında olmuştu. Ancak 2014 yılında yapılan düzenleme ile belirli bir tutara kadar bu durum yasal hale gelmiştir. Ancak bu durum ne kadar yasal hale gelse de günümüzde hala haklı bir talep olup olmadığı tartışılmaktadır. Bu durum sonucunda ise tüketiciler hem bankalara hem de tüketici mahkemelerine kanıtlayıcı belgeleri ile iade talebinde bulunabilirler. Ancak bu tutar kredi tutarının on binde yirmi beşini geçmiyor ise pek olumlu olarak sonuçlanmamaktadır.

E-devlet Üzerinden Banka Dosya Masrafı Alınabilir Mi?

E-devlet üzerinden başvuru yapabilmeniz için öncelikle bankaya giderek kredi kullanırken sizden alınan masraflara ait kanıtlayıcı belgeleri talep etmeniz gerekecektir. Ancak bu durumda bankalar pek sıcak bakmamaktadır. Bu konuda biraz sıkıntı çıkarmaktadır. Onun için kanıtlayıcı belgeleri talep ederken mutlaka kararlı olmanız gerekmektedir. Belgelerinizi aldıktan ise sonra e-devlet sistemine girerek tüketici hakem heyetine ulaşmanız gereklidir. Daha sonra ise kanıtlayıcı belgelerinizi sisteme yükleyerek tüketici hakem heyetinden itirazınızı gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

Kredi Tahsis Ücreti Yasal mıdır?

2014 yılı öncesi kredilerden alınan bu masraflar yasal yollar ile tüketici mahkemeleri aracılığı ile geri alınabiliyordu ancak 2014 yılında yapılan yasal bir düzenleme ile kredi tahsis ücreti bankalar tarafından kredi tutarının on binde yirmi beş oranında alması yasallaştı. Ancak bu oranında üzerinde ekstra bir masraf alınması ise kesinlikle yasal değildir.