Kripto Para Destekleyen Ülkeler | Kredi Çek | En Uygun Kredi veren bankalar | Kredi ve Finans haberleri
 • AMERIKAN DOLARI
  7,8760
  % -1,01
 • € EURO
  9,3938
  % -1,01
 • £ POUND
  10,5294
  % -1,23
 • ALTIN (TL/GR)
  458,42
  % -0,75
 • ÇEYREK ALTIN
  744,40
  % -1,08
 • 22 AYAR BILEZIK
  419,50
  % -1,52
 • BITCOIN
  130697,494
  % -13,32
 • BIST 100
  1.342,49
  % 1,28

Kripto Para Destekleyen Ülkeler

Kripto Para Destekleyen Ülkeler

Kripto paraları destekleyen ülkeler sayısal anlamda oldukça azdır. Çoğu ülkede yasadışı değil ancak yasal anlamda pek adımda atılmamaktadır. Yasa dışı olmayan ülkeler arasında Türkiye’de mevcuttur. Ülkelerin dijital parayı destekleyip desteklemediğini yazının sonunda büyük kalın harfler halinde özetleyerek belirteceğiz.

Kripto Paraları Destekleyen Ülkeler

Bu ülkeler kripto paralar hakkında yasal düzenlemeler yapmışlardır. Bu sayede kripto paralar ekonomi içerisinde aktif olarak kullanılarak yasal hale gelmiştir. Şimdi bu ülkeleri inceleyelim.

Amerika Birleşik Devletleri

Birleşik Devletler, kripto paranın en yüksek hacme ulaştığı ülkedir. Kripto paraların banka hesaplarına transfer edilmesi halinde belli bir oranda vergi kesilmektedir. Dijital paralar için vergi alınsa da, tartışmalar hala sürmektedir. Bu tartışmalardan biri ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), ETF için yapılan başvuruyu reddetmesinden kaynaklanmıştır. Fakat şuan tekrardan ETF onay başvurusu gündemdedir.

YASAL

Avustralya

Kripto parayı destekleyen ülkeler arasında yer almaktadır. Dijital paraya uygulanan çifte vergilendirmeyi kaldırdı ve emtia olarak değerlendirmeye başladı. Borsası ise Blockchain teknolojisini test etmektedir. Avustralya Postası, daha iyi hizmet verebilmek adına dijital kimlikleri Blockchain teknolojisi ile geliştirmeyi hedeflemektedir.

YASAL

Estonya

Kripto parayı destekleyen ülkeler arasındadır. Dijital parayı bankacılık ve sağlık sektörlerinde kullanmaya başlamıştır. Bununla birlikte Estonya, Blockchain tabanlı ilk elektronik oylama sistemini getiren ülke olmuştur.

YASAL

Güney Kore

Kripto parayı destekleyen ülkeler arasında yer almaktadır. Uluslararası Bitcoin transferlerini yasallaştıran Güney Kore aynı zamanda Bitcoin ile ticaret yapan platformlara ve kripto para borsalarına düzenleme getireceğini açıkladı. Ayrıca Güney Kore iktidar partisi temsilcisi, Bitcoin işletmelerinin ve kullanıcılarının işlerini kolaylaştıracak ve Güney Kore endüstrisinin büyümesine katkı sağlayacak 3 düzenleme yaptıklarını bildirdi.

YASAL

Finlandiya

Kripto parayı destekleyen ülkelerden biridir. Finlandiya Vergi İdaresi, dijital paraları finansal bir servis olarak nitelendirdi. Bu şekilde, dijital paralarla yapılan bütün işlemleri katma değer vergisinden muaf bir hale getirdi. Ayrıca Finlandiya Merkez Bankası geçtiğimiz yıl Bitcoin ile alakalı bir rapor yayınladı ve raporda Bitcoin’in bir ödeme sistemi olduğunu belirtti. Bununla birlikte Bitcoin’e oldukça övücü cümleler kullandı.

                                                                                                                                        YASAL

Hollanda

Kripto parayı destekleyen ülkeler arasında yer alan Hollanda’da bulunan Arnhem şehri Bitcoin ödemeleri ile nam salmış bir kenttir. Şehirde belki 100’den fazla mekânda Bitcoin ödeme sistemi bulunmaktadır. Hal böyle olunca Hollanda bankaları da Blockchain altyapısını geliştirip, giderleri azaltmak adına çalışmalara başladı.

YASAL

Kanada

Kripto parayı destekleyen ülkeler arasındadır. Bu ülke şuan sanal paraları tanımakla kalmayıp aynı zamanda kendi sanal parasını üretmek için harekete geçen nadir ülkeler arasındadır. Royal Bank of Canada, Kanada Ödemeler Kurumu ve Bank of Canada, “CAD-COIN” adı altında coin üreteceklerini açıkladılar.

YASAL

Japonya

Kripto parayı destekleyen ülkeler arasında başı çekmektedir. Japonya, bankacılık sistemini değiştirerek, Bitcoin ile birlikte diğer tüm dijital paraları yasal olarak tanıdı. Bitcoin ve türevleri ile alakalı elde edilen gelirleri “işletme faaliyetleri” olarak kabul etti. Böylece Bitcoin veya diğer dijital para birimleri ile alakalı kazançlar otomatik olarak vergiye tabi tutularak tamamen yasallaştırıldı.

YASAL

İsveç

Kripto parayı destekleyen ülkeler arasındadır. Danimarka gibi nakit kullanımını kaldırmak isteyen ülkeler arasındadır. İsveç Finansal Denetleyici Otoritesi, Bitcoin’i bir ödeme metodu olarak tanıdı.

YASAL

İngiltere

Kripto parayı destekleyen ülkeler arasında başı çekmektedir. Bu ülke dijital para ve Blockchain’e ev sahipliği yapmaktadır. Daha çok Bitcoin ile ilgilenen bu ülke, alışverişlerde katma değer vergisi uygulamaktadır.

YASAL

Yasadışı Olmayan Ülkeler

Türkiye

Ülkemizde Bitcoin ve diğer dijital paralarla alakalı henüz somut bir adım atılmamış olsa da, Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneği’nin ülkemizde açılması ayrıca SPK’nın Bitcoin ile alakalı olumlu raporu ülkemizin Blockchain’i destekleme adına bir adım atması için oldukça önemlidir. Ancak bu beklenen adım henüz atılmamıştır.

                                                                                                                 YASADIŞI DEĞİL

Danimarka

Nakit kullanımına son vermek ve tamamen dijital paraya geçmek isteyen ülkelerin başında gelmektedir. Bitcoin ve dijital parayı tamamen hayata geçirmek gibi bir hedefleri mevcuttur. Ancak bunun yanında kendi merkez bankalarından da tamamen vazgeçmeyecekler. Fakat Danimarka Merkez Bankası Bitcoin’in bir para olmadığını ve bununla alakalı bir düzenleme yapmanın mümkün olmadığını açıklamıştır.

                                                                                                                     YASADIŞI DEĞİL

Ukrayna

Kripto paralar ile alakalı olumlu ya da olumsuz bir düzenlemeye gitmeyen bu ülke yakında kripto paralar için düzenlemeye gidileceğini açıklamıştır.

                                                                                                              YASADIŞI DEĞİL

Rusya

Rusya’nın Maliye Bakanı Yardımcısı, ülkenin kara para aklamalarının önüne geçilmesi adına Bitcoin’i finansal bir araç olarak tanıyabileceklerini belirtti. Rusya, kara para aklamanın önüne geçebilmek adına Bitcoin ile beraber diğer kripto paraları finansal bir araç olarak tanımak için çalışmalarını sürdürmektedir.

             YASADIŞI DEĞİL

Vietnam

Hükümetin Bitcoin ile alakalı çalışmaları sürmek ile beraber resmi olarak tanıması beklenmektedir. Yasal çerçeveye uygun hale getirmek için çalışmalar hala sürmektedir.

YASADIŞI DEĞİL

Yasadışı Olan Ülkeler

Ekvator, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini yasakladı. Bununla birlikte Fas, Bolivya, Kırgızistan ve Bangladeş’deBitcoin ve diğer tüm kripto paraları tamamen yasaklamıştır.