OYAK'tan kimler kredi kullanabilir | Kredi Çek | En Uygun Kredi veren bankalar | Kredi ve Finans haberleri
 • AMERIKAN DOLARI
  7,9413
  % 0,65
 • € EURO
  9,4316
  % 0,97
 • £ POUND
  10,6032
  % 0,89
 • ALTIN (TL/GR)
  462,01
  % -0,76
 • ÇEYREK ALTIN
  751,40
  % -1,46
 • 22 AYAR BILEZIK
  422,00
  % -0,93
 • BITCOIN
  150533,609
  % 4,64
 • BIST 100
  1.316,74
  % 0,19

OYAK’tan kimler kredi kullanabilir

OYAK’tan kimler kredi kullanabilir

Kredi ürünleri kullanılabilen en yaygın kuruluşlar bankalardır. Fakat bankalar dışında da kredi ürünleri kullandırma yetkisi olan ve kamu kuruluşları ile özel kuruluşların üyelerinden aylık olarak kesilen paralarla oluşturulan kuruluşlarda kredi ürünlerini, üyelerine kullandırma yetkisi bulunmaktadır. Bu kuruluşlardan bir de OYAK’tır. Peki, OYAK’tan kimler kredi kullanabilir.

Bazı kamu kurumlarına ait olan ve sadece o kamu kurum üyelerine kredi imkânı sağlayan, sağladığı kredilerin banka faiz oranlarına göre daha avantajlı olan kuruluşlar, kredi kullanımında üyelerine büyük avantajlar sağlamaktadır. OYAK adı altında kurulan ve açılımı Ordu Yardımlaşma Kurumu olan bu kuruluş, 1961 yılında kurulmuştur. Ordu mensuplarına bağlı oldukları sosyal güvenlik kurumlarının haricinde yardım ve destekler sağlamaktadır.

Ayrıca emeklilik zamanında üyelerine, çalışmış olduğu sürece aylıklarından kesilen aidatlar karşılığında toplu para vererek deste sağlamaktadır. OYAK’tan kredi kullanabilmek için OYAK üyelisi olmak gereklidir. Kredi için 18 ayını dolduran yani 18 ay boyunca aidat ödeyen daimi üyeler (Bütün muvazzaf subay, sözleşmeli subay, askeri memur, muvazzaf astsubay, sözleşmeli astsubay ve uzman jandarmalar, emekli maaşı sistemine giren üyeler ve ölümleri halinde sisteme devam etmek isteyen eşleri) ile isteğe bağlı uzman erbaş, sivil memur gibi üyelikte 36 ayını doldurmuş üyeler, OYAK’tan kredi kullanabilmektedir.

OYAK’tan Yararlanma Şartları

Ayrıca Vakıfbank Bankomat 7/24 kredi hesabı açtırmamış olanlar veya bu hesabı olup da hesabını kapatıp iptal ettiren üyeler, OYAK’tan kredi ürünlerini kullanabilirler. Yine OYAK’tan kredi kullanmış ve kredi ödeme süresi bitmemiş ve kredi borcu kapanmamış ordu mensupları OYAK krediden yararlanmamaktadır. OYAK kurumuna bağlı üyeler, maaşlarının en fazla 4 katı kadar kredi kullanabilmektedir. Yine kullanılan kredilerde vade süresi en fazla 24 ay olarak belirlenmiştir. OYAK’ta kullanılan kredi faiz oranları ise büyük bankaların uygulamış olduğu faizlerin genel ortalamasının OYAK genel kurulunda kabulü ile belirlenmektedir.

OYAK’a bağlı üyeler, OYAK’ın resmi internet sitesine başvurarak kredi talebinde bulunabilirler. Klasik bankalarda olduğu gibi OYAK, her kredi başvuran kredi vermemekte ve şartları uygun üyelerine kredi onayı vermektedir.